Tööotsingute alustamisel on üks olulisemaid dokumente sinu elulookirjeldus ehk CV koostamine. See on sinu professionaalne visiitkaart, mis annab potentsiaalsele tööandjale esmase ülevaate sinu oskustest, kogemustest ja haridusteest. Hästi koostatud ja kergesti loetav CV koostamine on kriitilise tähtsusega, et jätta endast positiivne mulje ja jõuda järgmisse etappi – töövestlusele. Järgnevalt jagame samm-sammult juhiseid, kuidas luua võitja CV koostamine, mis ei ole pikem kui 2-3 lehekülge ja on tööandjale lihtsasti hoomatav.
Samm 1: Isiklikud andmed ja kontaktinfo
Sinu CV koostamine algab isiklike andmete ja kontaktinfoga. See peaks olema CV alguses selgelt esitatud. Lisa oma täisnimi, telefoninumber, e-posti aadress ja soovi korral ka LinkedIn’i profiili link (kui see on professionaalne). Ära lisa tarbetut infot nagu sünniaeg (kui seda konkreetselt ei küsita) või perekonnaseis. Veendu, et sinu e-posti aadress on professionaalne.
Samm 2: Lühikokkuvõte ehk profiil
Kohe isiklike andmete järel on soovitatav lisada lühike kokkuvõte ehk profiil (umbes 3-4 lauset). See on sinu võimalus lühidalt tutvustada oma peamisi oskusi, kogemusi ja karjäärieesmärke. Keskendu sellele, mida sa saad ettevõttele pakkuda. Kohanda see kokkuvõte alati vastavalt ametikohale, millele kandideerid.
Samm 3: Töökogemus
Töökogemuse jaotis on CV koostamine üks olulisemaid osi. Esita oma töökohad alates kõige hilisemast. Iga töökoha juures märgi ära ettevõtte nimi, sinu ametinimetus ja tööperiood (kuu ja aasta). Seejärel kirjelda lühidalt oma peamisi tööülesandeid ja saavutusi punktide kaupa. Kasuta tegevusverbe (nt “juhtisin”, “arendasin”, “analüüsisin”) ja püüa oma saavutusi võimalusel numbritega konkretiseerida (nt “suurendasin müüki 15% võrra”). Keskendu neile kogemustele, mis on antud töökoha jaoks kõige relevantsemad.
Samm 4: Haridus
Hariduse jaotises esita oma haridustee alates kõige hilisemast õppeasutusest. Märgi ära õppeasutuse nimi, eriala ja lõpetamise aeg (või eeldatav lõpetamise aeg). Kui sul on mitu haridustaset, esita need kronoloogilises järjekorras alates kõrgeimast. Kui oled hiljuti kooli lõpetanud, võid siin rohkem rõhku panna oma õpingutele ja saavutustele koolis.
Samm 5: Oskused
Oskuste jaotises too välja oma peamised tööalased oskused. Eralda tehnilised oskused (nt programmeerimiskeeled, tarkvara kasutamise oskus) ja pehmed oskused (nt suhtlemisoskus, meeskonnatöö, probleemilahendusvõime). Ole konkreetne ja too välja vaid need oskused, mis on antud töökoha jaoks olulised.
Samm 6: Lisainfo (soovi korral)
Selles jaotises võid lühidalt mainida oma keeleoskust (märgi ära tase), hobisid ja huvialasid (kui need on kuidagi seotud töökohaga või näitavad sinu mitmekülgsust) või muid asjakohaseid asju, mida sa ei ole veel maininud. See jaotis on valikuline.
CV Kujundamise Põhitõed:
Hea CV koostamine ei tähenda ainult sisu, vaid ka selle esitlust. Pea silmas järgmisi kujundamise põhimõtteid:
- Selge ja loetav formaat: Kasuta lihtsat ja professionaalset kirjatüüpi (nt Arial, Calibri, Times New Roman) suurusega 10-12 punkti.
- Piisavad reavahed ja marginaalid: See tagab, et tekst ei ole liiga tihe ja CV on visuaalselt kergesti haaratav.
- Loogiline struktuur: Kasuta selgeid pealkirju ja alapealkirju, et tööandja saaks kiiresti vajaliku info üles leida.
- Punktloendid: Kasuta punktloendeid oma tööülesannete ja saavutuste esitamiseks – see muudab info paremini loetavaks.
- Ühtlane kujundus: Järgi ühtset stiili kogu CV ulatuses (kirjatüüp, suurus, värvid – kui kasutad).
- Korrektuur: Loe oma CV hoolikalt läbi mitu korda, et vältida kirja- ja grammatikavigu. Palu vajadusel ka sõbral või pereliikmel see üle vaadata.
Pikkus:
Pea meeles, et ideaalne CV koostamine ei tohiks ületada 2-3 lehekülge. Tööandjad hindavad lühidust ja konkreetsust. Keskendu kõige olulisemale ja relevantsemale informatsioonile.
Kokkuvõte:
Edukas CV koostamine on esimene ja kriitiline samm unistuste töökoha suunas. Järgides neid lihtsaid juhiseid ja pöörates tähelepanu nii sisule kui ka vormile, saad luua kergesti loetava ja professionaalse elulookirjelduse, mis aitab sul silma paista ja jõuda järgmisele tasemele – töövestlusele. Ole enesekindel ja näita oma parimat palet juba paberil!